• ساعت : ۱۹:۱۵:۵۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۸/۱۹ 
    /  2
شهردار آباده، حكم دبیری شهرجهانی منبت را دریافت كرد
اختصاص مبلغ 5 میلیارد تومان وام قرض الحسنه جهت تکمیل موزه مردم شناسی آباده
حکم دبیری شهردار آباده بعنوان دبیر شهرجهانی منبت با امضاء وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی از سوی استاندار و معاون هنرهای سنتی وزارتخانه به شهردار آباده اهدا شد .

به گزارش روابط عمومی شهرداری آباده؛ محمدهادی ایمانیه در سومین جلسه شورای عالی توسعه گردشگری استان فارس که با حضور معاون وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در شیراز برگزار شد، افزود: برای تدوین و اجرایی شدن سند توسعه معاون استاندار هم حلقه واسط سازمان‌های مربوطه باشد تا این امر هر چه سریع‌تر محقق شود.

استاندار فارس افزود: امیدوارم تا اول بهمن و قبل از دهه فجر جلسه دیگری داشته باشیم و این سند را تصویب کنیم.
ایمانیه اضافه کرد: تا سه هفته دیگر دو تفاهم‌نامه‌ جداگانه بین شهرداری شیراز و شهرداری آباده با میراث منعقد شود و همکاری در این زمینه‌ شکل بگیرد تا در نهایت شیراز و آباده به صورت ملموس به شهرصنایع دستی و منبت تبدیل شوند.
وی ضمن قدردانی از حضور هنرمندان صنایع دستی و برپایی نمایشگاه صنایع دستی در قطر، همچنین اظهار داشت: بازارچه صنایع دستی در کنار مجموعه گردشگری پاسارگاد با سرمایه‌گذاری بانک پاسارگاد ایجاد خواهد شد.

محمد فرخ زاده معاون امور گردشگری و زائرین استانداری فارس نیز در این جلسه بیان کرد: ۱۰ دفتر تسهیل گری در روستاهای هدف گردشگری استان افتتاح می‌شود که در این خصوص از ظرفیت کارشناسان در سه حوزه علوم اقتصادی، فنی و مهندسی و علم انسانی، اجتماعی و  گردشگری بهره می‌بریم.

*مرجعیت صنایع دستی در شهرهای جهانی به رسمیت شناخته شود*

معاون «صنایع‌دستی و هنرهای‌ سنتی» وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اگر شیراز و آباده و فیروزآباد به عنوان شهر جهانی و ملی انتخاب شده اند به این دلیل است که مرجعیت این صنایع باید به رسمیت شناخته و نمادهای آن در این شهر دیده شود

وی با بیان اینکه تقویت توجه به صنایع دستی استراتژی وزارت است، به افتتاح دبیرخانه شهر جهانی اشاره کرد و گفت: استان فارس ۲ شهر جهانی دارد و شیراز و آباده شهرهای جهانی هستند. ما ۱۴ شهر و روستای جهانی داریم؛ در واقع از سه شهر و ۱۱ روستای جهانی بهره می‌بریم.

جلالی با تأکید بر اینکه شیراز شهر صنایع دستی است، گفت: شیراز تمامی مرجعیت صنایع دستی را دارد و باید از این قابلیت استفاده کند؛  باید این مدرک زمینه‌سازی برای درون‌زا بودن و برون‌گرا بودن باشد. این در حالیست که عنوان جهانی شدن شهر شیراز و آباده در طی سالها جنبه تزئیتی پیدا کرده است. مانند همان عنوان صنایع دستی که در ویترین هاست و در سبد مصرف سبک زندگی گُم‌ شده است. لذا هر کس مسئولیتی دارد باید دین خود را برای جهانی شدن شهر شیراز و سایر شهرها ادا کند.

وی با اعتقاد به اینکه شیراز می‌تواند صادرکننده نمونه صنایع دستی باشد، گفت: سنگ دفاعی شبیخون فرهنگی هم که رهبر معظم انقلاب از آن یاد می‌کنند صنایع دستی است.

جلالی گفت: روزگاری گردشگری تاریخی و فرهنگی، طبیعی مورد توجه بود اما در حال حاضر  گردشگری تجربه محور پولساز ترین تجربه است. بدون تردید همگرایی که در استانداری و شهرداری و ادارات کل مختلف ایجاد شود میتواند شیراز را برای شهر جهانی بودن آماده کند؛ حدود ۴۸ شهر جهانی در دنیا وجود دارد که ۱۱ شهر آن در ایران است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه خوشه‌های اقتصادی در حال شکل‌گیری است، گفت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که در دستور کار است مقرر شده یک اتاق در هر هتل به عنوان اتاق ایران در قالب معرفی صنایع دستی تعریف شود.

میثم خداداد فرماندار آباده در این جلسه با بیان اینکه عملیات ساخت موزه مردم شناسی شهرستان آباده از سال شروع شده و تا کنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است اظهار داشت جهت تکمیل این پروژه نیازمند مساعدت دولت می باشد که به پیشنهاد استاندار و موافقت معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی وزارت مقرر شد مبلغ 5 میلیارد تومان وام قرض الحسنه از محل تبصره 18 ، جهت تکمیل موزه مردم شناسی به شهرداری آباده اختصاص یابد.

مهدی شاکر شهردار آباده با تاکید بر اینکه حفظ عنوان شهرجهانی منبت یکی ازاولویت هاست، افزود: اقدامات خوبی در سنوات گذشته در حوزه شهرجهانی منبت صورت گرفته است وشهرداری آمادگی دارد تا نخستین جشن سالروزجهانی شدن منبت و تجلیل از پیشکسوتان و هنرمندان را در آباده برگزار نماید.گفتنی است در پایان مراسم حکم دبیری شهردار آباده بعنوان دبیر شهرجهانی منبت با امضاء وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی از سوی استاندار و معاون هنرهای سنتی وزارتخانه به شهردار آباده اهدا شد .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0